Fitness angarya olmak zorunda değil. Bu ipuçları, rutininize odaklanmanıza ve eğlenmenize yardımcı olabilir. Hiç bir fitness programına başladıktan sonra ayrıldınız mı? Evet cevabını verdiyseniz, yalnız değilsiniz. Çoğu insan fitness programlarına başlar, ancak sıkıldıklarında veya sonuçlar çok yavaş geldiğinde dururlar. İşte motive olmanıza yardımcı olacak yedi ipucu.

1. Hedefler belirleyin

Basit hedeflerle başlayın ve ardından daha uzun menzilli hedeflere ilerleyin. Hedeflerinizi gerçekçi ve ulaşılabilir kılmayı unutmayın. Hedefleriniz çok hırslıysa, hayal kırıklığına uğramak ve pes etmek kolaydır. Örneğin, bir süredir egzersiz yapmadıysanız, kısa vadeli bir hedef haftada üç gün günde 10 dakika yürümek olabilir. Ara hedef, haftada beş gün 30 dakika yürümek olabilir. Uzun vadeli bir hedef 5K yürüyüşünü tamamlamak olabilir.

2. Eğlenceli hale getirin

Hoşunuza giden sporları veya aktiviteleri bulun, ardından sizi ayak parmaklarınızda tutmak için rutini değiştirin. Egzersizlerinizden hoşlanmıyorsanız, farklı bir şey deneyin. Bir voleybol veya softbol ligine katılın. Balo salonu dans kursuna katılın. Bir sağlık kulübüne veya dövüş sanatları merkezine göz atın. Gizli atletik yeteneğinizi keşfedin. Unutmayın, egzersiz angarya olmak zorunda değildir – ve eğer eğleniyorsanız bir fitness programına bağlı kalmanız daha olasıdır.

3. Fiziksel aktivite yapın

Egzersiz için zaman bulmak zorsa, bahanelere geri dönmeyin. Egzersizleri diğer önemli aktivitelerde yaptığınız gibi planlayın. Ayrıca gün boyunca fiziksel aktivitede de kayabilirsiniz. Asansör yerine merdivenleri kullan. Çocukların spor yapmasını izlerken bir yandan yukarı ve aşağı yürüyün. Gece TV izlerken sabit bir bisikleti pedal çevirin veya kuvvet antrenmanı yapın.

4. Kağıda koyun

Kilo vermeyi mi umuyorsunuz? Enerjinizi artırmak mı? Daha iyi uyudun mu? Kronik bir durumu yönetmek mi? Bir yere yaz. Kağıt üzerinde düzenli egzersiz yapmanın faydalarını görmek motive olmanıza yardımcı olabilir. Bir egzersiz günlüğü tutmanın da yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Her egzersiz seansında ne yaptığınızı, ne kadar süreyle egzersiz yaptığınızı ve sonrasında nasıl hissettiğinizi kaydedin. Çabalarınızı kaydetmek, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir ve ilerleme kaydettiğinizi size hatırlatabilir.

5. Arkadaşlarınızla güçlerinizi birleştirin

Bu işte yalnız değilsin. Egzersiz yaparken arkadaşlarınızı veya iş arkadaşlarınızı size katılmaya davet edin. Partnerinizle veya diğer sevdiklerinizle birlikte çalışın. Çocuklarınızla futbol oynayın. Yerel bir sağlık kulübünde fitness dersleri almak için bir grup komşuyu organize edin.

6. Kendinizi ödüllendirin

Her egzersiz seansından sonra, egzersizin size verdiği güzel duyguların tadını çıkarmak için birkaç dakikanızı ayırın. Bu tür bir iç ödül, düzenli egzersiz yapmak için uzun vadeli bir taahhütte bulunmanıza yardımcı olabilir. Dış ödüller de yardımcı olabilir. Daha uzun menzilli bir hedefe ulaştığınızda, egzersiz yaparken keyfini çıkarabileceğiniz yeni bir çift yürüyüş ayakkabısı veya yeni melodilerle kendinizi şımartın.

7. Esnek olun

Egzersiz yapmak için çok meşgulseniz veya kendinizi hazır hissetmiyorsanız, bir veya iki gün izin verin. Ara vermen gerekiyorsa kendine karşı nazik ol. Önemli olan, mümkün olan en kısa sürede yolunuza devam etmektir. Şimdi coşkunuzu yeniden kazandığınıza göre, harekete geçin! Hedeflerinizi belirleyin, eğlenceli hale getirin ve zaman zaman kendinizi geride bırakın. Unutmayın, fiziksel aktivite yaşam içindir. Motivasyonunuzun düştüğünü hissettiğinizde bu ipuçlarını inceleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *